wtorek, 10 listopada 2015

Flaga Polski


Narodowe Święto Niepodległości już jutro 11 listopada. Z tej okazji napiszę kilka słów o tym jak powinna wygladać Flaga Polski.


1. Polska Flaga państwowa to prostokątny płat tkaniny o barwach Rzeczypospolitej Polskiej i proporcji 8:5 (czyli np. o rozmiarze 80×50 cm, 160×100 cm itd.). Nie ma na niej herbu, godła ani żadnych innych znaków czy napisów.


2. Flaga państwowa z herbem Polski to zmodyfikowana wersja Flagi państwowej – używana przez przedstawicielstwa dyplomatyczne, konsulaty, porty, statki, samoloty, lotniska i inne polskie przedstawicielstwa czy instytucje za granicą.
W pozostałych przypadkach oraz przez pozostałe podmioty używana powinna być tylko Flaga państwowa (patrz: punkt pierwszy).
3. Flagą Polski nie jest płótno o barwach Rzeczypospolitej Polskiej zawierające jakiekolwiek napisy czy grafiki, oprócz bieli i czerwieni opisanej w punkcie pierwszym.
4. Znieważenie, niszczenie, uszkadzanie lub usuwanie polskiej Flagi państwowej to występek zagrożony karą grzywny, karą ograniczenia wolności albo karą pozbawienia wolności do roku.
5. Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej obchodzony jest w Polsce od 2004 roku - 2 maja.
To nie jest Flaga Polski
To nie jast Flaga Polski
Powszechnie biel z czerwienią utkwiły w świadomości Polaków w 1792 roku, podczas obchodów pierwszej rocznicy uchwalenia Konstytucji 3. Maja. Wszystkie damy ubrały wówczas białe suknie przepasane czerwonymi wstęgami. Miało to nawiązać do białego orła na czerwonym tle.
Dopiero jednak 7 lutego 1831 roku, podczas obrad Sejmu Królestwa Polskiego, na wniosek Walentego Zwierkowskiego, oficjalnie ustanowiono barwy państwa i tym samym flagi narodowej. Po odzyskaniu niepodległości w 1919 roku, potwierdzono te ustalenia. Czerwień i biel stanowiły składowe flagi polskiej. W dwa lata później, określono czerwień jako karmazyn, a w 1927 roku zmieniono odcień czerwieni na cynober.
2 maja nie jest przypadkową datą dla święta Flagi Rzeczpospolitej. Dokładnie w tym dniu w 1945 roku, polscy żołnierze zawiesili biało-czerwony sztandar na kolumnie Siegessäule w Berlinie, podczas zwycięskiej ofensywy na to miasto. 2 maja to także Dzień Polonii i Polaków za Granicą.
Bandera wojenna Polski
Bandera wojenna Polski
Istnieje jeszcze jedna, trzecia wersją flagi: modyfikacja flagi Polski z godłem. Dodano do niej trójkątne „języki” na wolnym liku. Jest to bandera wojenna Rzeczpospolitej Polskiej: znak okrętowy będący sztandarem okrętu i oznaczający przynależność państwową jednostek pływających Marynarki Wojennej.Flagę z godłem ustanowiono w 1919 roku, w celu uniknięcia nieporozumień. W Międzynarodowym Kodzie Sygnałowym stosowanym na morzu flaga biało-czerwona to flaga „H”, która mówi: „Mam pilota na statku”. By odróżnić od tego znaku polską flagę na morzu, dodano godło.
Gdzie można kupić flagę:
  1. http://polska-flaga.pl
  2. www.iflagi.pl
  3. www.okopowaflagi.pl
  4. www.godlo.com.pl
  5. www.PogotowieFlagowe.pl
  6. http://www.flagi-polski.pl

Prawo o fladze


Źródło:
http://www.bliskopolski.pl/flaga-polski/
http://www.polskaflaga.pl/prawoofladze.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz