Trądzik to problem, który w dzisiejszych czasach dotyka nie tylko nastolatków, ale również dorosłych. Wiele osób ma z tego powodu kompleksy i depresje.
Jest to choroba przewlekła, trudna do leczenia i wynika z nieprawidłowej pracy gruczołów łojowych. Najwięcej z nich występuje w okolicach czoła, nosa i brody czyli tzw. strefy T. Mogą pojawiać się również na plecach i dekolcie.
Za główną przyczynę problemów trądzikowych uważa się zaburzenia hormonalne i uwarunkowanie genetyczne. Istnieje jednak wiele czynników, które pogłębiają trądzik. I należą do nich:
- zaburzenia hormonalne
- stres
- dieta bogata w przetworzone węglowodany, cukry, nabiał, a uboga w witaminy i minerały
- upośledzone trawienie-choroby jelit-candida-nietolerancjei pokarmowe
- wahania poziomu cukru we krwi
- palenie papierosów
- picie alkoholu
- stosowanie produktów czyli zatykających pory
- dotykanie twarzy brudnymi rękami
- toksyny środowiskowe
Pielęgnacja skóry trądzikowej
Zasady pielęgnacji skóry trądzikowej są podobne niezależnie od wieku i stosując się do nich można nie tylko poprawić jej stan, ale i zapobiec powikłaniom potrądzikowym, do których należą blizny i przebarwienia.
Jeśli trądzik ma charakter ciężki, należy przede wszystkim udać się do dermatologa, który przepisze odpowiednie leki i poleci specjalne, delikatne preparaty. Warto również odwiedzić lekarza endokrynologa, który zapozna się z wynikami badań hormonalnych i na ich podstawie stwierdzi, czy problem z trądzikiem ma właśnie takie podłoże.
Jeśli natomiast trądzik ma lekki przebieg, żeby hamować rozwój choroby i utrzymywać skórę w jak najlepszym stanie, powinno stosować się do podstawowych zasad pielęgnacji skóry z problemami.
Należy również przyjrzeć się swojej diecie i wyeliminować z niej produkty zaostrzające stan trądzikowy. Należy włączyć do niej produkty bogate w witaminy i minerały, dodatkowo odpowiednie suplementy.
Kosmetyki do cery trądzikowej
Do pielęgnacji skóry trądzikowej stosować należy kosmetyki do tego właśnie przeznaczone. Wybierać trzeba te, które nie zapychają porów. Jednak trzeba uważać, gdyż wiele kosmetyków przeciwtrądzikowych ma działanie silnie wysuszające.
Zazwyczaj za wysuszenie skóry odpowiedzialny jest kwas salicylowy, który ma właściwości odkażające i złuszczające. Zbyt częste stosowanie kosmetyków z kwasem salicylowym może prowadzić do nadmiernego wysuszenia skóry i zwiększenia jej szorstkości. Zwężone zostają ujścia kanalików gruczołów łojowych i trądzik może się więc nasilić, ponieważ powstający w gruczołach łojowych łój nie ma jak wydostać się na przesuszoną skórę.
Kiedy skóra jest przesuszona, należy zrobić przerwę w stosowaniu preparatu, a nawet zastosować krem nawilżający (nie tłusty). W ten sposób nawilżymy skórę i przywrócimy jej prawidłowe napięcie i uwodnienie komórek. Skóra trądzikowa jest to skóra wrażliwa i nadreaktywna, unikać więc trzeba kremów perfumowanych. Podrażniać mogą ją też niektóre kosmetyki do włosów.
Często leczenie trądziku wiąże się ze skutkami ubocznymi – wysuszeniem i podrażnieniem skóry. Z tego względu należy unikać mydła i stosować specjalne emulsje myjące dla cery problematycznej. Takie żele i toniki na trądzik są dostępne bez recepty, jednak zaleca się wcześniejszą konsultację z lekarzem.
Składniki kosmetyków na trądzik:
- tlenek cynku: absorbuje nadmiar wydzielanego przez gruczoły łojowe tłuszczu, dzięki czemu wspomaga proces łagodzenia łojotoku. Ma działanie antybakteryjne i przyspiesza gojenie się ran;
- propolis: substancja wytwarzana przez pszczoły o działaniu bakteriobójczym i grzybobójczym;
- nadtlenek benzoilu: ma działanie złuszczające i przeciwbakteryjne, dodatkowo ogranicza proces melanogenezy, jest więc przydatny przy zmniejszaniu przebarwień pozapalnych;
- siarka: ma działanie antyseptyczne.
Istnieją także dermokosmetyki. Osoby cierpiące na trądzikowe zmiany skórne powinny używać łagodnych środków myjących. Zwykłe środki myjące mogą powodować podrażnienia cery skłonnej do trądziku oraz nasilić zmiany skórne, ponieważ zawierają substancje aromatyzujące, a ich pH nie zawsze odpowiada potrzebom tłustej skóry. Zaleca się używanie specjalnych preparatów myjących tzw. mydła bez mydła, wody micelarne, żele i toniki na trądzik. Charakteryzują się one odpowiednim odczynem pH (5,5 – 6,5), a w ich skład wchodzą substancje czynne z właściwościami dezynfekującymi i złuszczającymi. Kosmetyczne preparaty na trądzik działają na kilka sposobów – nawilżają, odżywiają, matują oraz ograniczają ilość produkowanego łoju. Dermatolog dobiera odpowiednie dermokosmetyki, które pomagają utrzymać efekty leczenia. Takie substancje to preparaty z pogranicza leku i kosmetyku. Są one dokładnie przebadane i nie zakłócają stosowanego leczenia trądziku. Preparaty te są do nabycia tylko w aptekach lub gabinetach lekarskich (np. produkty La Roche Posay, SVR, Bioderma, Iwostin, Avene).
Krosty na linii włosów
Pojawiają się w miejscach, z którymi stykają się włosy (plecy, szyja, linia włosów). Mogą być związane z kosmetykami, których używa się do włosów (szampon, odżywka, środki do stylizacji). Zawarte w substancje wygładzają i odżywiają włosy, ale mogą też zatykać pory skóry.
Dlatego pod prysznicem najpierw umyj włosy i nałóż odżywkę, a potem dokładnie umyj ciało i twarz. Szczególną uwagę poświęć problematycznym obszarom. Nie nakładaj więcej odżywki lub maski, niż potrzebujesz. Produkty do stylizacji nakładaj tak, aby nie dostały się na skórę. Staraj się omijać pasma, które mają styczność ze skórą (np. grzywkę). Wypryski smaruj żelem z nadtlenkiem benzoilu (np. Benzacne, Brevoxyl).
Działanie kosmetyków przeciwtrądzikowych
W zależności od tego, z jakim problemem boryka się skóra, powinno się dobrać odpowiedni preparat. Kosmetyki przeciwtrądzikowe mają różne właściwości i jest ich wiele na rynku. Mogą ograniczyć objawy trądziku poprzez:
- zwalczanie zakażenia bakteryjnego,
- ograniczenie stanu zapalnego, a przez to zmniejszając krostki i grudki,
- zmniejszenie wydzielanie sebum,
- przyspieszenie złuszczenia martwych komórek, a w efekcie zmniejszenie tworzenia się zaskórników.
Sposoby na pozbycie się trądziku
OCZYSZCZANIE. Skóra twarzy powinna być regularnie oczyszczana z kurzu, brudu i makijażu. Trzeba uważać jednak, by nie przesadzić, bo można ją przesuszyć i podrażnić - wystarczy twarz i szyję umyć 2 razy dziennie. Do oczyszczania powinniśmy używać specjalnych preparatów w postaci żeli lub pianek. Nie należy stosować zwykłego mydła, bo wzmaga ono produkcję łoju. Unikać trzeba też produktów zawierających alkohol, który nie tylko przesusza skórę, ale i pogarsza jej stan.
ZŁUSZCZANIE. Przy cerze trądzikowej powinno stosować się zaawansowane preparaty o działaniu złuszczajacym. Przy skórze tłustej procesy naturalnego złuszczania skóry są zaburzone - obumarłe komórki gromadzą się na powierzchni naskórka. Nagromadzone komórki i nadmierna ilość sebum mogą przyczyniać się do zatykania porów, co skutkuje pojawieniem się zaskórników i pryszczy. Najlepszy będzie łagodny peeling enzymatyczny lub peeling chemiczny. Kosmetyk do złuszczania nie może dodatkowo podrażniać powstałych zmian skórnych i wysuszać skóry, a jeśli jest źle dobrany, może prowadzić do rozprzestrzenienia się zmian trądzikowych. Jeśli więc pojawią się jakiekolwiek wątpliwości, czy skóra dobrze znosi peelingi, należy zgłosić się do dermatologa.
NAWILŻANIE. Kosmetyk do nawilżania skóry trądzikowej powinien mieć jak najmniejszą zawartość tłuszczów i lekką, nietłustą formułę. Dobrze jeśli bazą takiego kosmetyku jest dimetikon (dimethicone) lub cyklometikon (cyklopentasiloxane, cyklohexasiloxane), czyli silikony nie tworzące tłustej warstwy, hipoalergiczne i nie powodujące powstawania zaskórników.
MATOWANIE. Nadmierne stosowanie pudru, mające na celu ukrycie połysku skóry niepotrzebnie ją obciąża i stymuluje powstawanie wyprysków. Dlatego lepszym rozwiązaniem mogą być bibułki matujące, które przy świecącej się skórze pozwalają natychmiastowo zdjąć tłustą warstwę. Doskonale pochłaniają sebum i świetnie nadają się do odświeżania makijażu.
MAKIJAŻ. Przy makijażu cery trądzikowej powinno się stosować produkty specjalnie do niej przeznaczone. Do maskowania pojedynczych wyprysków przyda się korektor majacy działanie antybakteryjne.
NIE WYCISKĆ. Przede wszystkim nie należy dotykać twarzy brudnymi rękoma. Wyciskanie krost na własną rękę wzmaga stan zapalny, przedłuża czas gojenia i prowadzi do powstania brzydkich blizn, mogących trwale oszpecić twarz.
Gdy już wszystkie domowe sposoby zawiodą używane są bardziej radykalne metody.
LECZENIE FARMAKOLOGICZNE. Farmakologia wykorzystuje odpowiedni preparat na trądzik i często stanowi pierwszy krok w leczeniu schorzenia. Odpowiednie farmaceutyki są przepisywane przez lekarza. Może to być maść na trądzik, krem na trądzik lub antybiotyk na trądzik. Lekarz bierze pod uwagę rodzaj trądziku, stopień jego nasilenia oraz rodzaj skóry i na tej podstawie dobiera odpowiedni preparat.
ZABIEGI MEDYCZNE. Sposób na trądzik to nie tylko preparaty farmakologiczne, ale także zabiegi na trądzik. Zabiegi medyczne przyspieszają usuwanie zaskórników, zmian grudkowych, likwidują przebarwienia potrądzikowe, zmniejszają blizny. Ponadto wspomagają utrzymanie efektów leczenia. Po uzyskaniu wyraźnej poprawy, stosuje się różne zabiegi pozwalające na wyrównanie kolorytu, nierówności skóry i utrzymanie efektu zdrowej i zadbanej skóry oraz umożliwiają odstawienie leków i zapobiegają nawrotom trądzika.
ZABIEGI KOSMETYCZNE. Zabiegi w połączeniu z innymi sposobami na trądzik przynoszą znakomite efekty. Współczesna kosmetologia cechuje się dużymi możliwościami w zwalczaniu trądziku, co pozwala na znaczne ograniczenie stanów zapalnych, eliminację reakcji powodujących łojotok oraz wyraźne zmniejszenie widoczności wykwitów i wągrów. Po serii prawidłowo wykonanych zabiegów skóra jest lepiej ukrwiona i dobrze odżywiona, zaczerwienienie cery jest zmniejszone, pory się obkurczają, przebarwienia trądzikowe ulegają rozjaśnieniu, a naskórek jest stymulowany do efektywniejszej regeneracji.
Najlepsze efekty daje terapia skojarzona, w której leczenie farmakologiczne i prawidłowa pielęgnacja tłustej cery są połączone z zabiegami kosmetycznymi.
ZABIEGI:
SpectraPeel
Mikrodermabrazja
Peelingi chemiczne
Krioterapia
Laser IPL
Zabiegi SkinCeuticals
Biostymulacja laserowa
Kawitacja Ultradźwiękowa
Leczenie trądziku jest absolutnie konieczne, ponieważ w przeciwnym razie skóra pokryje się przebarwieniami potrądzikowymi i bliznami. Nawet po wyeliminowaniu trądziku na skórze mogą pozostać brązowe przebarwienia, zwane hiperpigmentacją. Zaniedbanie trądziku lub rozdrapywanie zmian skórnych i wyciskanie pryszczy prowadzi do powstania blizn potrądzikowych. Usuwanie blizn potrądzikowych jest możliwe dzięki mikrodermabrazji i peelingom chemicznym. Najskuteczniejszą metodą leczenia blizn potrądzikowych jest metoda laserowa z użyciem lasera frakcyjnego (Mosaic, CO2 Frax).
Często można spotkać się z opinią, że trądzik jest skutkiem braku higieny i zaniedbywania pielęgnacji twarzy. To stwierdzenie jest całkowicie mylne, ponieważ trądzik jest zależny od indywidualnych predyspozycji organizmu danego człowieka, uwarunkowań genetycznych i od poziomu hormonów płciowych (androgenów). Prawidłowe mycie twarzy nie przeciwdziała trądzikowi, tak samo zaniedbania w tej kwestii nie są przyczyną pryszczy i stanów zapalnych. Z tego względu trudno jest zapobiegać trądzikowi. Profilaktyka polegająca na szczególnej dbałości o cerę nie jest skuteczna. Trądzik może się pojawić nawet u tych osób, które prowadzą bardzo higieniczny tryb życia.
PRAWDA CZY FAŁSZ O TRĄDZIKU
Trądzik i jedzenie: w leczeniu zmian trądzikowych zalecane jest stosowanie diety tzw. cukrzycowej oraz ograniczenie spożycia mleka. Badania Amerykańskiej Akademii Dermatologii dowodzą, że dobrze zbilansowana dieta pomaga utrzymać skórę w zdrowiu, ale nie istnieją żadne naukowe dowody na to, że pewne produkty żywnościowe mogą go uleczyć.
Trądzik i słońce: unikanie słońca nie jest konieczne, dawniej słońce było nawet zalecane w leczeniu trądziku, ale poddawanie skóry trądzikowej działaniu promieniowania słonecznego oraz solarium na trądzik to sposoby, które poprawiają stan skóry tylko na krótko. Niektóre preparaty nie powinny być eksponowane na słońce, więc kąpiel słoneczna i solarium nie są wskazane.
Trądzik i golenie: wskazane jest używanie płynów po goleniu dopasowanych do typu skóry osoby z trądzikiem. Nie wolno stosować płynów po goleniu z zawartością alkoholu, ponieważ mogą one stać się przyczyną podrażnień skóry.
Trądzik i wyciskanie: wyciskanie pryszczy to poważny błąd! Pod żadnym pozorem nie należy wyciskać zaskórników, gdyż w ten sposób może dojść do uszkodzenia skóry i powstawania blizn. Wyciskanie pryszczy tylko pogorszy stan zapalny i spowoduje, że bakterie rozprzestrzenią się po całej twarzy. Zabiegi oczyszczające można wykonywać jedynie po wcześniejszej konsultacji z dermatologiem w odpowiednim gabinecie, warunkach i przy użyciu odpowiedniej metody (np. kawitacji ultradźwiękowej).
Trądzik i kosmetyki: kosmetyki powinny mieć lekką konsystencję. Należy używać tych kosmetyków, które zostały stworzone specjalnie z myślą o pielęgnacji cery tłustej z problemami.
Trądzik i stres: sytuacje stresogenne nie mają bezpośredniego wpływu na powstawanie trądziku, niemniej jednak mogą przyczynić się do znacznego pogorszenia stanu skóry. Dzieje się tak, ponieważ stres wpływa na gospodarkę hormonalną. Zaobserwowano, że u studentów w trakcie stresującej sesji zmiany trądzikowe pogłębiają się.
Trądzik i infekcje: trądzikiem nie można zarazić się od innej osoby, ponieważ nie jest to choroba zakaźna. Nie należy jednak używać tych samych przedmiotów codziennego użytku – ręczników, kosmetyków itp.
Trądzik i seks: zmiany trądzikowe w żaden sposób nie są powiązane z aktywnością seksualną. Stwierdzenie, że seks pomaga pozbyć się trądziku jest mitem.
Ciekawa jestem jakie Wy macie problemy z cerą i jak sobie z nimi radzicie. A może macie jakieś skuteczne domowe sposoby.
Piszcie o swoich doświadczeniach.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz