środa, 11 listopada 2015

Mioceńskie morze pod Sandomierzem

Niedaleko Sandomierza w rejonie wsi Góry Wysokie kilkanaście milionów lat temu w epoce miocenu było morze (od 20 do 5 mln lat temu). Brzmi nieprawdopodobnie, prawda? A jednak. Morze było płytkie, ciepłe i nasłonecznione. Występowało w nim bogate życie biologiczne: liczne zwierzęta osiadłe, głównie koralowce i gąbki, które tworzyły wielkie budowle podobne do współczesnych raf.Panorama Winnicy Sandomierskiej i piaskowni

Krajobraz tego terenu obejmuje: lasy, pagórki, wąwozy, malowniczą dolinę rzeki Opatówki oraz odkryte formy piaskowca czy osady mioceńskie.
Występują tu także chronione zespoły roślinności stepowej takiej jak: wisienka karłowata, ostnica włosowata czy też przetacznik siwy, jak również ciekawe gatunki ptaków, takie jak: kapturka, drozd śpiewak i kwiczoł. Osobliwością są skupiska 15 gatunków dzikiej róży, z których najrzadszą jest Rosa Wagae także ewenement w skali europejskiej.

Ślady tego morskiego życia zachowały się w postaci muszelek małż i ślimaków, fragmentów skorup ramienionogów oraz kamyków wygładzonych przez wodę. Można je znaleźć bez większego wysiłku w piasku osypującym się ze stromej skarpy. Wystarczy trochę rozgrzebać piasek a muszelki wyłaniają się jak na prawdziwej morskiej plaży.

Miejsce to odsłonięte zostało w wyniku eksploatacji piasku i znajduje się na terenie dawnej osady młyńskiej nad rzeką Opatówką. W miejscu tej osady powstała Winnica Sandomierska, którą prowadzą Marceli Małkiewicz i Monika Iskierka.
Na nasłonecznionych zboczach uprawiają winorośl z której powstaje Wino Sandomirius. Oprócz winiarni czynna jest również przetwórnia warzyw, staw, sady, pasieka a także gospodarstwo agroturystyczne. Gospodarze wynajmują gościom nowocześnie urządzone apartamenty na piętrze domu pochodzącego z 1918 roku.
W ofercie dla turystów jest możliwość zwiedzania winnicy, w czasie którego własciciele opowiadają o historii winiarstwa na ziemi sandomierskiej, zdradzają tajniki produkcji wina i uprawy winnych krzewów. W jednej z XIX wiecznych piwniczek wyżłobionych w lessowej skarpie nad drogą gospodarze zapraszają do degustacji swoich wyśmienitych win.

To niezwykłe miejsce z którego pochodzą moi przodkowie znajduje się we wsi Góry Wysokie - na północ od drogi Dwikozy - Nowe Kichary - Gałkowice-Ocin.

Tak wyglądało morze, które w jurze (około 160 mln lat temu) zalało niemal cały obszar dzisiejszej Polski. W jego ciepłych wodach pływały liczne amonity (zwinięte muszle) oraz belemnity (proste muszle), a na dnie rosły gąbki o charakterystycznym, kielichowatym kształcie. Rys. Edyta Felcyn.
Wąwóz - Góry Wysokie koło Sandomierza, droga do kościoła pod wezwaniem Matki Bożej Bolesnej
Wąwóz - Góry Wysokie koło Sandomierza, droga do kościoła pod wezwaniem Matki Bożej Bolesnej

Widok na Winnicę Sandomierską i piaskownię
Piaskownia - Winnica Sandomierska
Piaskownia - Winnica Sandomierska
Piaskownia - Winnica Sandomierska
Muszelki z epoki miocenu
Piasek
Kolekcja muszelek z epoki miocenu
Muszelki z miocenu w kamieniu
Winnica Sandomierska - XIX piwniczka
Winnica Sandomierska - XIX piwniczka
Widok na Winnicę Sandomierską 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz