Słyszeliście kiedyś o takim śmiesznym zwierzątku jak patyczak? Jeśli nie, to najlepsza okazja żeby czegoś się o nich dowiedzieć.
Jego dokładniejsza nazwa to Patyczak Rogaty (p. łac. Medauroidea extradentata), owad z rzędu straszyków. Postać imaginalna może mieć wszystkie kolory zielonego, brązowego i czarnego. Osiągnięcie tego wieku oznajmia wylinka. Wydłużone ciało przypomina pręt lub gałązkę. Są one roślinożerne, w większości żerują nocą. Najbardziej lubią wilgoć i cień. Samice osiągają do 10 cm, a samce do około 7 cm. Rozmnażają się płciowo i partenogetycznie (bez zapłodnienia przez samca). Żyją około roku.
Jak hodować?
Dla jednego patyczaka wystarczy pojemnik o wymiarach 20x15x20 (nie wolno trzymać w słoiku!). Gdy nasz patyczak urośnie, możemy kupić mu trochę większe mieszkanie. Jako podkład najlepiej używać torfu albo substratu kokosowego - bardzo dobrze zatrzymują wilgoć i nie pleśnieją. Ważne jest też spryskiwanie podłoża wodą lub ścianek terrarium do zapewnienia wilgoci. Najlepiej gdy jest to woda destylowana, wtedy na ściankach terrarium nie wytrąca się wapń. Wystarczy popryskać 1-2 razy dziennie. Podłoże może zacząć pleśnieć gdy wilgotność w terrarium będzie zbyt duża. Nieodłącznym wyposażeniem są gałązki na których owad będzie mógł się wspinać. Najlepiej wymieniać podłoże raz w miesiącu. Zapobiegniemy w ten sposób wykluwaniu się z jaj małych patyczaków. Gdy nie będzie się im sprzątać z czasem może ich być bardzo dużo. :)
Pożywienie dla patyczaków
Najlepszym pokarmem dla patyczaków są świeże liście maliny, jeżyny, lipy. Można również na zimę zasadzić melisę w doniczce. Na zimę można wszystko zmagazynować w zamrażalce. Powinniście przetrwać mrozy, jeśli zbierzecie odpowiednią ilość liści(trzeba pamiętać żeby ich nie zgnieść, gdyż się pokruszą i będą się nadawały tylko do wyrzucenia). W ostateczności, gdy zapasy znikną można podać nać pietruszki, sałatę lub inną zieloną roślinę kupioną w sklepie. Ale pamiętajcie - pożywienie dla naszego pupila kupione w sklepie jest nafaszerowane różnymi środkami chemicznymi, które mogą mu zaszkodzić!
Jajka patyczaków
Jak widać, są małe i brązowe. Łatwo jednak odnaleźć je pośród kup - są kształtu spłaszczonej elipsy. Dziennie, dorosła samica składa około 6 do 8 jajeczek. Można sobie policzyć ile to będzie przez np. miesiąc. ;)
Inkubator dla jajeczek
Jest on bardzo łatwy do zrobienia.
Do budowy potrzebne są:
-butelka po wodzie mineralnej (najlepiej żeby była duża)
-kawałek podwójnej gazy 15x15cm
-trzy gumki recepturki, 2 duże jedna mała-kawałek podwójnej gazy 7x7cm
Dodatkowo:
nożyczki
woda
Butelkę obcinamy ok. 7 cm od dołu, na wysokości 4 cm od dna obciętego kawałka robimy
wylała się przez dziurki, naciągamy gazę i zabezpieczamy gumką. Dziurki są dla zapewnienia wentylacji. Tniemy butelkę (górny fragment, który nam został) jeszcze raz na wys. 20cm od góry i robimy nacięcia pionowe, co 4cm, na wysokość ok. 4cm od dołu. Kładziemy na gazę jajeczka i rozchylając ponacinaną butelkę nakładamy ją na dolną część. To jest najtrudniejsza czynność, najłatwiej odchylić pół butelki i nałożyć od boku. Potem zakładamy na założoną część butelek drugą gumkę.
Jeśli chcemy otworzyć inkubator, pamiętajmy aby zdjąć najpierw gumkę, bo inaczej będziemy zbierać jajeczka z podłogi. Inkubator tak wykonany można delikatnie przenosić za szyjkę podtrzymując dno. Wymiar można dopasować do wysokości swojej półki. Na szyjkę butelki zakładamy mały gazik i gumkę. Teraz pozostaje nam czekać, co kilka dni możemy przez szyjkę prysnąć lekko rozpylaczem ogrodowym mgiełkę wodną w celu zwiększenia wilgotności. Po wylęgnięciu się pierwszych larw, włożyliśmy do środka gałązkę trzykrotki, na którą patyczaki sobie wchodzą i jedzą, nie trzeba ich wtedy od razu wyjmować tylko grupkami, jak się wylęgnie więcej. W naszym inkubatorze wylęgły się patyczaki i straszyki.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz