sobota, 17 października 2015

Jak poradzić sobie z wypadającymi włosami

Ostatnio nic mnie  tak nie irytuje jak wypadające włosy. Za każdym razem gdy biorę szczotkę w dłoń, rano i wieczorem po zakończonej pielęgnacji włosów zostaje na niej spora ilość włosów z cebulkami. Napewno wiecie o co chodzi.


Dziś opowiem o tym jakie produkty w naszej codziennej diecie, a właściwie zawarte w nich składniki odżywcze, działają rewelacyjnie na cebulki i rdzeń naszych włosów.



Wygląd naszych włosów w dużej mierze zależy od czynników dziedzicznych, ale nie tylko. Równie istotne jest środowisko w jakim żyjemy, stres, dieta czy ich pielęgnacja.

Zbilansowany i urozmaicony jadłospis pozwala uniknąć niedoboru składników odżywczych w organizmie, a przede wszystkim witamin i minerałów niezbędnych nie tylko do prawidłowego wzrostu włosów, ograniczenia ich wypadania, ale także do ochrony przed szkodliwym działaniem czynników środowiskowych.
Przedstawiam kilka produktów, które warto na stałę włączyć do swojej diety, aby poprawić zdrowie swioch włosów.

Włos zbudowany jest w 97% z białka, zatem aby rosły one zdrowo, nasza dieta powinna być bogata w proteiny. Najwięcej jest ich w mięsie. Dobrym źródłem białka jest również komosa ryżowa oraz amarantus. Oprócz białka mięso zawiera mnóstwo cynku, który przyspiesza odnowę komórek włosa. Cynk występuje również w jajach i orzechach. Istotną rolę odgrywa też żelazo, jego brak w organizmie powoduje, że włosy słabną, są kruche łamliwe i zaczynają wypadać. Żelazo ułatwia też dostarczanie do mieszków włosa tlenu, niezbędnego do prawidłowego wzrostu. Problem niedoboru żelaza dotyczy przede wszystkim kobiet, które tracą duże ilości tego pierwiastka podczas obfitych krwawień miesiączkowych, a także u osób odchudzających się. Dobrze jeśli produkty zawierające ten pierwiastek podawane są razem z pokarmami bogatymi w witaminę C – idealnym zestawem jest choćby połączenie mięsa i świeżej natki pietruszki. Żelazo znajdziemy w produktach roślinnych – warzywach zielonych, orzechach, suszonych owocach oraz w produktach pochodzenia zwierzęcego – wątrobie, mięsie.
Innym minerałem, który niezbędny jest dla pięknego wyglądu naszych włosów jest miedź. Miedź występuje m.in. w orzechach oraz zielonych warzywach. Odpowiednia jej ilość w diecie zapewnia włosom piękny kolor. Bierze udział w produkcji naturalnego barwinka melatoniny. Bardzo ważną rolę odgrywa krzem. Krzem odpowiada min. za kondycję włosów i paznokci. Skutkiem jego niedoboru jest nadmierne wypadanie i łamliwość włosów oraz rozdwajanie się końcówek. Krzem występuje w chlebie razowym, otrębach i innych ww. produktach. Jednak najbogatszymi źródłami krzemu są skrzyp polny (zawartość - aż 60 proc.), poziewnik, rdest ptasi, perz, pokrzywa, podbiał, turzyca piaskowa. Poza tym krzem występuje w łuskach ziarna zbóż, w skórce owoców, w czosnku, szczypiorku i mleczku pszczelim. Dużo krzemu zawiera również woda źródlana oraz ziemia okrzemkowa.
Szpinak
Zawiera składniki odżywcze, takie jak wapń, żelazo, magnez, tiamina, fosfor oraz witaminy A, B6, C, E i K. Szpinak nie tylko pomaga wzmocnić mięśnie ale działa odżywczo na nasze cebulki, a witamina K pozytywnie wpływa na kości i strukturę włosa.
Czerwone warzywa
Warzywa takie jak marchew, groszek czy papryka zawierają beta-karoten.  W organizmie przekształca się on w witaminę A, która silnie odżywia włosy od wewnątrz. Warzywa warto chrupać surowe, zawierają więcej witaminy C, która sprawia, że żelazo z mięsa lepiej się wchłania. Kwas askorbinowy utrzymuje też w dobrej kondycji naczynia krwionośne, przez które do włosów płyną odżywcze składniki.
Jaja
Dostarczają tez mnóstwo witamin z grupy B. Włosy doskonale wzmacnia witamina B7. Dzięki niej mieszki włosowe mogą przyswajać białko. W jajkach znajdują się również istotne dla objętości naszych włosów cynki i żelazo oraz witamina D. Najlepiej spożywać żółtka surowe, nie poddane obróbce termicznej, wtedy mamy pewność, że wszystkie cenne minerały nie zostaną utracone.
Olej lniany 
Olej zawiera dłużą ilość kwasów tłuszczowych omega-3. Włosy składają się m.in. z tych cennych tłuszczów. Nasz organizm nie potrafi ich sam wyprodukować, a są niezbędne, aby mieć piękne i błyszczące pasma. Omega -3 zatrzymują wodę w komórkach skóry głowy i włosów. W ten sposób pomaga nawadniać kosmyki od środka. Takie włosy mają gładką, powierzchnię, a to zapewnia im piękny połysk. Są też wtedy odporne na zniszczenia.
Płatki jaglane
To bogate źródło żelaza, lecytyny, wapnia, fosforu i potasu (doskonałe działanie na skórę i włosy). Zawierają łatwo przyswajalne białko, wykazują działanie przeciwgrzybiczne, usuwają toksyny.
Kasza jaglana
Zawiera najwięcej soli mineralnych, poleca się osobą, które marzną zimą, wzmacnia skórę, paznokcie i włosy. Jest również doskonałym źródłem białka. Przed spożyciem moczymy kaszę w wodzie przez 12 godzin, aby pozbyć się kwasu fitynowego, który utrudnia przyswajanie substancji mineralnych.
Migdały
Pomagają osobom, które mają problemy z nerkami oraz pęcherzem, wzmacniają naszą skórę paznokcie i włosy.
Ryby morskie 
W swoim składzie posiadają Jod, niezbędny składnik silnych włosów. Ponadto pomagają  w utrzymaniu zdrowej skóry i paznokci.
Siemię lniane
To skarbnica witamin i minerałów. Zawierają bardzo cenne, wielonienasycone kwasy tłuszczowe z rodziny omega 3, witaminy z grupy B, cynk, kwas foliowy, witaminę E, magnez, wapń, żelazo, błonnik, fitosteryny i flawonoidy oraz fitoestrogeny.

Pokrzywa
Jest bogata w witaminy i sole mineralne. Pierwiastki: wapń, żelazo, siarkę, fosfor, potas, sód, jod. Witaminy: A, B2, C, K. Kwasy: pantotenowy, mrówkowy, glicerolowy, glikolowy - kwasy organiczne. Barwniki roślinne: chlorofil a i b, beta-karoten, ksantofil. Aminy: serotoninę, histaminę. Garbniki, flawonoidy, śluzy. Pokrzywa posiada różne właściwości zdrowotne min. wzmacnia odporność i pomaga uporać się z przeziębieniem, a także wspomaga leczenie trądziku i zmniejsza wypadanie włosów.
Poniżej naturalne mikstury na piękne włosy
Maseczka z miodu: zmieszaj dwie łyżki miodu z dwoma żółtkami, jednym białkiem i łyżką oliwy. Nałóż na włosy i pozostaw na 2 godziny. Po tym czasie włosy dokładnie spłucz i umyj szamponem.
Maseczka z żółtka: jedno żółtko wymieszać z łyżką oliwy z oliwek na gęstą papkę. Pod koniec dodać dwie łyżki soku z cytryny. Tak otrzymaną maseczkę wetrzeć w wilgotne włosy nie zapominając o ich końcówkach. Po 30 minutach papkę zmyć.
Płukanka z lawendy: dwie łyżki suszonych kwiatów lawendy zalej pół litrem rządku. Parz pod przykryciem ok. 15 minut. Przecedź, ostudzonym płynem polej włosy.

Czasem jednak wypadanie włosów ma inne poważniejsze przyczyny, których nie wolno lekceważyć. Należy wtedy jak najszybciej udać się do lekarza i zrobić niezbędne badania.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz