poniedziałek, 30 listopada 2015

9 szkodliwych połączeń pokarmów


Ostatnio dużo mówi się o zdrowym odżywianiu. Nasze zdrowie i uroda zależą w 70 proc. od tego, co jemy. Wiadomo, że brak w naszym codziennym menu witamin oraz mikro- i makroelementów jest przyczyną wielu chorób, w tym nowotworowych. Dlatego ważna jest wiedza o żywieniu i należy cały czas edukować się w tym zakresie. Wybierając produkty do spożycia wybierajmy je świadomie, czytajmy etykiety i nie dajmy się zwariować tym wszystkim nowościom oferowanym przez producentów.
Bardzo ważne jest również w jaki sposób przyrządzamy i komponujemy nasze posiłki.  Niektóre połączenia produktów mogą być bardzo niekorzystne dla naszego zdrowia, a spożywane przez długi czas mogą stać się przyczyną wielu chorób. Najlepiej jest unikać takich połączeń. Poniżej kilka z nich.
1. Herbata i cytryna
Znajdujący się w listkach herbaty glin łączy się z sokiem z cytryny i tworzy się cytrynian glinu, który odkłada się w mózgu i przyczynia się m.in. do choroby Alzheimera.


2. Herbata z ciastem drożdżowym
Zawarte w herbacie garbniki ograniczają wchłanianie witaminy B1, która znajduje się w cieście drożdżowym. Witamina B1 korzystnie wpływa na układ nerwowy.


3. Pomidor z ogórkiem
Zielony ogórek zawiera enzym askorbinowy, który utlenia zawartą w pomidorze witaminę C (wzmacnia odporność). Przez to organizm nie wchłania istotnych składników odżywczych, które posiadają pomidory, natka pietruszki, kapusta, papryka. Najlepiej w mieszanych posiłkach używać jego kiszonej wersji.

4. Pomidor z twarożkiem
Pomidor zawiera silne działające kwasy (jabłkowy, cytrynowy, kumarynowy, chlorogenowy). Kiedy połączymy go z białym serem, to zawarty w nim wapń wejdzie w reakcje z tymi kwasami i wytworzą się nierozpuszczalne kryształki. Odkładają się one w stawach w postaci zwapnień, blokują je, a także przysparzają bólu podczas poruszania się.


fot./www.zdroweconieco.pl
5. Kawa i herbata z nabiałem
Zawarty w kawie i herbacie kwas szczawiowy łączy się z wapniem znajdującym się w mleku, twarożku, jogurcie i serze żółtym. W ten sposób tworzą się szczawiany, które odkładają się w postaci kamieni w naszych drogach moczowych. Natomiast wapń nie może być wykorzystany przez organizm, gdyż zostaje związany. Kubek kawy z mlekiem utrudnia również trawienie. Najlepiej użyć mleko kokosowe.

fot./www.codogara.pl

6. Warzywa kapustne z rybami
Ryby morskie jak i owoce morze są źródłem cennego jodu. Nie należy łączyć ich z warzywami kapustnymi (m.in. kalafior, brokuł, kapusta, brukselka), ponieważ wiążą jod i uniemożliwiają jego wchłanianie.

Znalezione obrazy dla zapytania warzywa kapustne z rybami
fot./kuchnia.wp.pl
7. Olej z rybami
Korzystne działanie kwasów omega-3 mogą zaburzyć kwasy omega-6, których najwięcej znajduje się w oleju słonecznikowym i kukurydzianym. Kwasy omega-6: wzmacniają układ nerwowy, odżywiają skórę, włosy i paznokcie. Jednak podczas smażenia mogą zredukować działanie omega-3.

8. Mięso z czerwonym winem
Zawarte w winie garbniki uniemożliwiają dobre wchłanianie żelaza, które znajduje się w mięsie (szczególnie w wieprzowinie, wołowinie, dziczyźnie czy wątróbce).

9. Jaja sadzone i ziemniaki

Jaja sadzone w połączeniu z pieczonymi ziemniakami (np. w postaci frytek) są popularnym pomysłem na obiad, jednak nie powinny być łączone ze sobą w jednym daniu. Ziemniaki zawierają szczawiany hamujące przyswajanie wapnia i żelaza, które są cennym składnikiem jaj. Nie powinno się łączyć ich również z mięsem i kefirem
fot./elle.pl

I co Wy na to? Wiedzieliście o takich szkodliwych połączeniach pokarmów? 

Zdjęcia są z internetu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz