wtorek, 10 listopada 2015

"Świat Zofii" Jostein Gaarder

Chcę zachęcić Was do przeczytania książki, która jakiś czas temu wpadła w moje ręce i to całkiem przez przypadek. "Świat Zofii" Josteina Gaardera to bestseller czytany w wielu krajach na całym świecie. Książka ukazała się w 1991 roku w Norwegii, przetłumaczono ją na 53 języki i sprzedano w ponad 26 milionach egzemplarzy. Jest idealna na długie jesienne i zimowe wieczory. 

Świat Zofii


            "Świat Zofii" to pasjonująca opowieść o piętnastoletniej dziewczynce. Główna bohaterka lektury to nastolatka Zofia Amundsen. Jej życie toczy się swoim zwykłym, monotonnym rytmem, do czasu… a co przerwało jej spokój? Dziewczyna wcale nie przeprowadza się do innego miasta czy kraju, nie zaczyna brać narkotyków, nie zakochuje się w wampirze, ani nie zostaje wplątana w zagadkę kryminalną.

Wszystko zaczyna się od tego, że Zosia pewnego pięknego popołudnia znajduje w skrzynce pocztowej zaadresowany do siebie list, na którym nie ma ani znaczka, ani nadawcy. Otwiera zaciekawiona przesyłkę i znajduje w środku tylko jedną kartkę z pytaniem: „Kim jeteś?” Dziewczyna zaczyna zastanawiać się nad tym pozornie banalnym zagadnieniem. Następnego dnia znów znajduje w swojej skrzynce kopertę, w której zamieszczona została karteczka z zapytaniem: „Skąd wziął się ten świat?”. Nastolatka próbuje znaleźć na nie odpowiedź, ale nie do końca jej się udaje. Mija kolejny dzień. Zosia wracając ze szkoły znów znajduje w skrzynce kopertę, tym razem większą i znacznie obszerniejszą. Po jej otworzeniu okazuje się, że będzie otrzymywać „Kurs Filozofii”, a tajemniczy nauczyciel za pomocą korespondencji listownej zamierza omówić z dziewczyną całą historię teej dziedziny nauki. Do pewnego czasu bohaterka książki obdarowywana jest kopertami zawierającymi za przemian pytania filozoficzne i koperty z odpowiedziami, jakich udzielali na zagadnienia filozofowie minionych epok. W trakcie nauki nastolatka poznaje takich myślicieli, jak: Sokrates, Platon, John Locke, Zygmunt Freud czy Jezus z Nazaretu. Przez pewien czas, nauczyciel filozofii kontaktuje się z Zosią za pomocą listów, jednak w pewnym momencie stwierdza, że musi się z nią spotkać, by wspólnie rozważyć kolejne zagadnienia filozoficzne.

Taki jest wątek główny, ale książka składa się także z wątków pobocznych. Kim jest Hilda i dlaczego Zofia otrzymuje przesyłki, które ma przekazać tej nieznajomej dziewczynie? Jakie zadanie ma do wykonania wspólnie z Zofią pan Alberto? Jaka jest najdoskonalsza na świecie zabawka i dlaczego wiąże się ona z filozofią? 
Na te i wiele innych pytań znajdziecie odpowiedź, czytając „Świat Zofii”, w którym wszystko przedstawione jest w sposób łatwy i przystępny, ale jednocześnie zmuszający czytelnika do myślenia. Pozycja ma pasjonującą, pełną tajemnic i niespodzianek fabułę. Rozpoczyna się zagadkowo a napięcie rośnie w miarę czytania.
Książka bardzo mi się podobała i uważam, że naprawdę warto sięgnąć po tę publikację, bo „Poprzez tę prostą i głęboką zarazem lekturę odkrywamy na nowo już zapomniany albo nigdy nie poznany świat”.

A jak już przeczytacie tą fascynującą książkę napiszcie jak Wam się podobała. Jestem ciekawa Waszych opinii.


2 komentarze:

  1. Super ;D Uwielbiam tą książkę <3

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję za odwiedzenie mojego bloga i zapraszam ponownie :)

      Usuń